RT Audacity - шаблон joomla Оригами

plg_search_rsticketsprocontent
جستجو - محتوا

روابط عمومی بیمه ملت- شب گذشته (5 تیر) جمعی از فعالان اقتصادی کشور در ضیافت افطار رئیس جمهور شرکت کردند.

به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین، در این مراسم دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور؛ علی طیب نیا، وزیر اقتصاد؛ ولی اله سیف، رئیس بانک مرکزی؛ عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی؛ محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی؛ محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهورو برخی از مقامات کشوری و فعالان بخش خصوصی، حضور داشتند.

محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، دکتر مسعود حجاریان، رییس انجمن حرفه ای صنعت بیمه و مدیر عامل بیمه ملت، پرویزیان، رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی و مدیر عامل بانک پارسیان افطاری نقطه نظرات خود را درباه اقتصاد کشور مطرح کردند.

در ادامه متن سخنرانی دکتر مسعود حجاریان، رییس انجمن حرفه ای صنعت بیمه قابل مشاهده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تشکر می کنم  از ریاست محترم جمهور  و دولت امید، که در شرایط سخت امروزی - که از چندین جبهه در فشار سیاسی و مالی  قراردارد - پذیرای فعالان اقتصادی است.

آقای رئیس جمهور

امروز  و در فضای پسابرجام،  که سیاست اساسی کنترل تورم، با انضباط مالی دولت به بار نشسته است. باید بنگاه های اقتصادی  فعال شوند و بازارهای منطقه را بگیرند، تا رکود ناشی از تضعیف پول ملی، برطرف شود. این مهم نیازمند حاکمیت شایسته در حوزه کسب و کار است .

بنگاه های کشور باید در محیطی سالم، پویا، کم ریسک و سریع قرار گیرند تا صحت عملکرد مدیران و کارکنان، عامل اصلی موفقیت و رشد آنها باشد.

من در صنعت بیمه و بازارسرمایه، که از ظرفیتها  و چالشهای بسیاری برخوردارند، فعالیت می کنم.

صنعت بیمه می تواند نظیر کشورهای پیشرفته، نقشهای راهبردی و منحصربه فرد ، در توسعه اقتصادی کشور داشته باشد .

شرکتهای بیمه که باسرمایه بخش خصوصی ایجاد می شوند؛

----  با پذیرش انواع ریسک های کسب و کار ، هزینه مبادله تجاری را کاهش می دهند.

---- با سرمایه گذاری در بنگاه های اقتصادی منابع بلند مدت آنها را تامین می کنند.

---- با پوشش بیمه اعتباری، سرعت مبادلات تجاری و بهره وری ملی را افزایش می دهند.

---- باشناسایی افراد و سیستم های پر ریسک، عملکرد آنها را در جامعه کنترل می کنند.

----  و با حمایت خانواده، در مقابل انواع خطرات،  به پایداری این نهاد اساسی کمک می کنند.

 اما هم اکنون شرایط لازم، برای انجام بهینه این وظیفه، مهیا نیست. شرکتهای بیمه، که باید پناهگاه جامعه باشند، همانند اغلب بنگاه ها، با چالشها و موانع ساختاری و ریسکهای سیستمی مواجه اند و نمی توانند گسترش یابند و نقش خود را در توسعه اقتصادی کشور به درستی ایفا کنند.

نمونه عقب ماندگی ما در بیمه های زندگی است. بیمه ای که پس انداز های مردم را در راستای توسعه اقتصادی کشور سازماندهی می کند.

نگاهی گذرا به آمار سال ۲۰۱۴ جهان  نشان می دهد که ۷۸ درصد حق بیمه پرداختی مردم ژاپن، به بیمه های ذخیره ساز زندگی اختصاص دارد. این نسبت در اروپا ۶۰ درصد و متوسط کل جهان، ۵۶ درصد است  یعنی مردم جهان برای دستیابی به آرامش هنگام پیری، پس انداز بلندمدت در شرکتهای بیمه را انتخاب می کنند و منابع آنها به سرعت به چرخه سرمایه گذاری های ارزش ساز، بر می گردد .

اما سهم بیمه های زندگی در ایران، کمتر از ده درصد می باشد. لازمه گسترش بیمه های زندگی وانگیزه مردم برای پس انداز  بلند مدت، سود آوری شرکتهای بیمه است.

ولی سیاستهای دولت گذشته و تداوم قیمت گذاری دستوری، کل صنعت بیمه را با زیان مواجه کرده است . سربسته بگویم که این صنعت با سیلی ، صورت خود را سرخ نگه می دارد.

آقای رئیس جمهور

 ما برای نقش آفرینی در توسعه اقتصاد و افزایش اشتغال، صرفا  تقاضای  بازار رقابتی، آزادی عملکرد، حذف مقررات غیر حرفه ای،  و در یک کلام بهبود محیط کسب و کار را داریم  ودیگر هیچ.

آقای رئیس جمهور

قانون، زیر بنای فعالیتهای جامعه است. و قانون تجارت، مادر قوانین اقتصادی است. تغییرات اعمال شده در  ماده ۲۴۱ این قانون، حقوق مالکیت  بخش خصوصی را محدود می سازد.

امروز دولت و  سایر نهادها  در بسیاری از شرکت ها،  با بخش خصوصی شریکند. اگر دولت مایل است شرکت های خود را محدود کند و بازرسانش در آنها مستقر شوند، نباید این رفتار را به بخش خصوصی تعمیم دهد.

در بسیاری از صنایع، دولت در رقابت با بخش خصوصی قرار دارد ویا نظارت آن به دخالت مبدل شده است .

 زمانی که تعیین حق بیمه و خسارت، همانند قیمت مواد اولیه و محصول کارخانجات، یعنی دو طرف سیستم تجاری کشور، در ید دولت و متاثر از ملاحظات سیاسی و امنیتی است. نمی توان از بخش خصوصی انتظار سرمایه گذاری، بهره وری و کارآمدی داشت.

آقای رئیس جمهور

شرکتها بیمه ی کشورهای پیشرفته، از بزرگترین فعالان بازار سرمایه هستند. اما شرکتهای بیمه ما، با بی ثباتی بازار سرمایه مواجهند و ورود به آن را جایز نمی دانند .

سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار موقعیتی لرزان دارد. تنش هایی که بصورت روزانه به شرکت های بورس وارد می شود ثبات سرمایه گذاری را مختل می کند.

امروز نمودار قیمت سهام صنایع نفت و گاز که مزیت اصلی کشور به شمار می روند به نقطه حضیض رسیده است و سرمایه گذاران بورس پشیمانند.

آقای رئیس جمهور

مهمترین فلسفه وجودی بورس، توزیع بهینه منابع مالی بلند است .

 نهاد ها، ابزارها و سازوکارهای بازار سرمایه باید بگونه ای  تنظیم شوند که صرفا شرکت های کارآمد، از این منابع استفاده نمایند و فرصت های ایجاد شده در روابط خاجی کشور را شکار کنند. در این صورت است که تولید ناب، اشتغال پایدار و رونق داخلی بدست می آید.

اوراق بدهی مهمترین ابزار تامین مالی و بهینه ترین نوع ساماندهی و هدایت منابع مردم به شمار می آید، این اوراق می تواند در شرایط کاهش نرخ بهره، در اندازه های چند برابری گسترش یابد و بازار سرمایه از آن استقبال می کند .

 انتشار اوراق رتبه بندی شده شرکتی،  به سادگی میسر است و این انصاف نیست که همه اوراق را دولت منتشر می کند.

آقای رئیس جمهور

 امروز صنعت بیمه و سایر کسب و کارهای کشور، منتظر کلید تدبیر هستند، تا همانند روابط خارجی، قفل های بزرگ آنها نیز گشوده شود.
 
اینجانب به آزادی عملکرد بخش خصوصی، بازار رقابتی و به موازات آنها، به تقویت نظارت و حاکمیت  شایسته دولت، تاکید می کنم.

به نظر حقیر این مهم وقتی قابل اجرا است که رابطه دولت مردان و مدیران بنگاه های اقتصادی، سامان یابد. وتابوی این ارتباط شکسته شود.

در پایان عرایضم پیشنهاد می کنم، در ستاد اقتصاد مقاومتی، کارگروه هایی جهت رفع موانع صنعت بیمه و  بازار سرمایه تاسیس شوند و نتیجه اقدامات آنها به اطلاع حضرتعالی برسد .

والسلام علیکم و رحمت الله

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی